قاطی پاتی

ترک‌ها به دنبال بهار عربی در عربستان • قاطی پاتی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

ترک‌ها به دنبال بهار عربی در عربستان

دسته بندی : پیامک و عکس تاریخ : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶

بررسی و رصد رسانه‌های خاورمیانه بیانگر کاهش روابط ترکیه و عربستان اســـــت؛ به گونه‌ای که این رابطه دچار شکاف وگستگی عمیقی انجام گرفته و سیاســـــتمداران دو کشور به دنبال هزینه تراشی و بحران‌آفرینی برای یکدیگر هستند.

به نقل اس ام وب، ترکیه و عربستان تا همین  اواخر دارای روابط زیاد نزدیک و نیکوی بودند ولی مدتی اســـــت که ترکیه از عربستان سعودی فاصله گرفته و این رابطه دچار شکاف و گسستگی عمیقی انجام گرفته اســـــت و عربستان سعودی و ترکیه دیگر متحد ناحیه‌ای یکدیگر به شمار نمی‌روند.

ترک‌ها به دنبال بهار عربی در عربستان

در بیان اختلافات ترکیه و عربستان سعودی می‌توان به مسائل زیاد زیادی چه درگذشته و چه در زمان حال اشاره انجام. هریک از کشورهای ترکیه و عربستان به خاطر حتمی بودن مذهب سنی در کشورهایشان و داشتن اکثریت سنی در داخل کشور (ترکیه دارای پیشینه امپراتوری عثمانی نیز هست)‌ از گذشته‌های خیلی دور سعی دارند  تا به جهانیان این‌گونه نشان بدهند که کشور آن‌ها رهبری اهل تسنن را در جهان اسلام بر عهده دارد.

عربستان سعودی و ترکیه همواره سعی انجامه‌اند روابط خود را در عرصه بین‌الملل عادی جلوه دهند و شاید سرپوشی بر اختلافات دیرینه خود بگذارند. به صورت حتم اختلافات این دو کشور جدای از ادعای رهبری جهان اهل سنت ریشه ایدئولوژیکی هم دارد؛ دلیلکه عربستان مهد اسلام سلفی و افراطی اســـــت، در حالی ترک‌ها شافعی مذهب‌اند. بنابراین ترکیه متداوم نگران فعالیت‌های مذهبی عربستان در ناحیه بوده و آن را چالشی علیه امنیت ملی خود تصور می‌نماید.

در عرصه جهانی و بین‌المللی عربستان سعودی همواره از حمایت سیاسی آمریکا برخوردار بوده و همین حمایت همه‌جانبه غرب از عربستان از عوامل اختلاف زا به شمار می‌آمده اســـــت. ترک‌ها همواره باور داشته‌اند که غرب قصد ندارد ترکیه را به‌عنوان رهبر جهان اسلام قبول کند و ترجیح می‌دهد با حمایت از سعودی‌ها از دلارهای نفتی و سرشار آن‌ها برای پیشبرد سیاســـــت‌های خود در ناحیه سود ببرد . به صورت حتم ترک‌ها فکر می‌انجامند که باروی کار آمدن دولت جدید در امریکا می‌توانند با آن در مورد مسائل حساس و حیاتی ناحیه‌ای به توافق برسند؛ ولی سفر ترامپ به ناحیه خلیج‌فارس و عربستان سعودی و امضاء قرارداد خرید تسلیحات نظامی عربستان سعودی از آمریکا به ارزش ۴۸۰ میلیارد دلار، پایانی معادلات و پیش‌بینی‌های دولتآقاان ترک را بر هم زد.

سابقه ترکیه در حمایت از جماعت اخوان المسلمین مصر که سردشوارانه‌ترین دشمن سعودی در ناحیه اســـــت و حمایت همه‌جانبه آنکارا از دوحه  در بحران اخیر که با صدور مجوز مجلس ترکیه جنبه نظامی به خود گرفت و ترکیه تعدادین پایگاه در این کشور ایجاد نمود، باعث تعمیق هرچه افزایش اختلافات انجام گرفت. به صورت حتم رجب طیب اردوغان در سفر به عربستان سعودی و در دیدار با مقامات این کشور سعی انجام خود را یک میانجی بی‌طرف نشان بدهد و اعلام انجام که حمایت ترکیه از قطر جبهه‌گیری علیه هیچ کشوری نیست ولی باز عربستانی‌ها و رسانه‌های آل سعود مواضع تندی علیه ترکیه اتخاذ انجامند.

ترک‌ها به دنبال بهار عربی در عربستان

در ماه‌های اخیر نیز شبکه‌های عربی و دیگر رسانه‌های وابسته به آل سعود با دعوت از شخصیت‌های انجام مخالف دولت ترکیه ، این کشور را مورد حملات انجام گرفتید و انتقاد خود قراردادند .در همین راســـــتا مشاور مدیر‌جمهور ترکیه در امور اقتصادی در اظهارنظری گفت: عربستان کشوری قبیله‌ای اســـــت و به‌صورت قبیله‌ای اداره می‌شود و  امیدوار اســـــت به‌زودی بهار عربی در این کشور اتفاق بیفتد .

تجهیز نیروهای انجام اقلیم خودمختار انجامستان عراق به سلاح‌های سنگین در مرزهای  ترکیه ، بی‌اعتنایی آمریکا به اعتراضات ترکیه و حمایت هم‌زمان عربستان سعودی از مخالفان و نیروهای مسلح مخالف دولت اردوغان در ترکیه و اقلیم انجامستان عراق ، باعث به وجود آمدن چالش‌ها نگرانی‌های جدید امنیتی برای دولت اردوغان گردید. رفتار خصمانه عربستان در قبال معارضان مسلح انجامِ دولت ترکیه ،حمایت سعودی‌ها  از آن‌ها  و درنتیجه به خطر افتادن امنیت و ثبات در مرزهای ترکیه و امنیت داخلی آن، ترکیه را بر آن داشته اســـــت تا به فکر ایجاد یک بلوک و ائتلاف تازه‌ای در جهت حفظ امنیت و منافع کشور خود باانجام گرفت.

در ماه‌های گذشته رابطه ترکیه با کشورهای غربی به‌انجام گرفتت متشنج انجام گرفته اســـــت. اتحادیه اروپا اخیراً اعلام انجامه اســـــت که پیوستن ترکیه به این اتحادیه تکمیلاً منتفی اســـــت و اســـــتمرار اســـــتقرار سامانه دفاع ضد موشکی پاتریوت خود در جنوب ترکیه را تمدید نمی‌کند. ترکیه هم در پاسخ به این رفتار اروپا و غرب تصمیم به خرید سامانه دفاع موشکی اس_۴۰۰ از روسیه گرفت و قرارداد خرید  این سامانه موشکی را با روسیه امضا انجام.

درنتیجه  ترکیه و اردوغان به این نتیجه رسید، که منافع ترکیه در کنار غرب و عربستان سعودی تأمین نمی‌شود و اگر کنار غرب و عربستان  بماند با توجه به حمایت آن‌ها از تجزیه انجامستان عراق و تعریف جدید آن‌ها از کشور انجامستان بزرگ ، اســـــتقلال و امنیت ترکیه با تهدیدات و چالش‌های جدید امنیتی و سیاسی روبرو خواهد انجام گرفت و چه‌بسا بعد از عراق نوبت ترکیه باانجام گرفت تا طرح تجزیه آن اجرایی شود.

فلذا ترکیه با روی آوردن به بلوک‌بندی جدید و قدرتمندتری در ناحیه که منافع و اســـــتقلال ترکیه در آن  تأمین شود و با چرخشی سریع از ائتلاف با کشور عربستان و کشورهای غربی  به سمت روسیه و ایران روی آورد و وارد یک همکاری سه‌جانبه در همه سطوح با کشورهای ایران روسیه گردید. به صورت حتم رویدادگزاری‌های روسی هم از این تصمیم ترکیه برای همکاری‌های نظامی با روسیه باروی خوش‌اســـــتقبال انجامند و نوشتند که آغاز این همکاری و بلوک‌بندی جدید در ناحیه به نفع ترکیه و به صورت حتم به نفع روسیه در ناحیه اســـــت و حاصل آن‌هم ایجاد صلح و ثبات در ناحیه خواهد بود.

به صورت حتم لازم به ذکر اســـــت که ترکیه در تعداد سال اخیر نتوانسته به هیچ‌کدام از اهدافش در ناحیه و کشورهای همسایه دست پیدا بکند که بارزترین آن‌ها اشتباهات راهبردی ترکیه در کشور سوریه بوده اســـــت.  دگرگونی شرایط در ناحیه ، تصمیم انجامها برای اســـــتقلال ، و اختلاف میان کشورهای عربی وهم پیمانان عربستان سعودی ، واگرایی بین روابط این کشورها ، باعث انجام گرفته ترکیه از ائتلاف عربستان سعودی ناامید بشود و در ناحیه خلیج‌فارس در یک انزوا  قرار گیرد.

ترک‌ها به دنبال بهار عربی در عربستان

ترکیه با نزدیک انجام گرفتن  به روسیه و ایران و هماهنگ انجامن منافع خود با این دو کشور سعی در خروج از این انزوا و بهره‌مندی کشورش از قدرت وتاثیر گذاری ایران و روسیه را دارد تا هم منافع ترک‌ها تأمین بشود و هم از حمایت دو کشور قدرتمند و قوی در مقابله با  چالش‌های سیاسی-امنیتی پیش رو بهره‌مند شود.

با پایان کار گروهای تکفیری -وهابی داعش در ناحیه که تحت حمایت عربستان سعودی بودند اکنون یک ائتلاف و بلوک جدید که قدرت وتاثیر گذاری به‌مراتب بهتر و افزایشی در ناحیه دارد به وجود آمده که همان ائتلاف ضد تروریست ( ایران ، روسیه ، حزب‌الله لبنان)  اســـــت که می‌تواند در مقابل نقشه‌ها چالش‌های جدید امنیتی ، پیش روی کشورهای ناحیه ، که از طرف آمریکا و اسرائیل پی‌ریزی می‌شود بایستد و مقابله کند. بنابراین ترکیه هم به‌عنوان یک کشوری که هرگز خواهان برهم خوردن امنیت و ثبات در ناحیه و کشور خودش نیست سعی دارد تا به این ائتلاف قوی وتاثیر گذار نزدیک انجام گرفته و امنیت خود را تضمین نماید.