قاطی پاتی

تشخیص سرطان لوزالمعده :چطور بفهمیم لوزالمعده مان بیمار اســـــت؟ • قاطی پاتی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

لوزالمعده یا پانکراس، آنزیم ها و هورمون هایی تولید می کند که به هضم غذا کمک خواهد انجام. سرطان پانکراس یکی از مرگبارترین سرطان ها می باانجام گرفت

تشخیص سرطان لوزالمعده

لوزالمعده یا پانکراس، آنزیم ها و هورمون هایی تولید می کند که به هضم غذا کمک خواهد انجام.
سرطان پانکراس یکی از مرگبارترین سرطان ها می باانجام گرفت، زیرا تشخیص سرطان لوزالمعده در مراحل نخستیه دشوار اســـــت،
و تشخیص زودهنگام آن معمولا به دلیل مشکلات غیر سرطانی پانکراس اســـــت.

ظاهر غیر طبیعی مدفوع

اگر متوجه انجام گرفتید که مدفوع تان به رنگ روشن و شل اســـــت، نشان دهنده ی جذب کم مواد غذایی  اســـــت.
آنزیمی که لوزالمعده یا پانکراس تولید می کند به هضم چربی های موجود در مواد غذایی کمک خواهد انجام.
همراه با شکستن چربی ها، پانکراس به بدن کمک می کند،
تا ویتامین های محلول در چربی یعنی ویتامین های D ،  A، E  و K را جذب کند.

هنگامی که بیماری پانکراس باعث عدم توانایی بدن برای تولید درست این آنزیم ها (آنزیم های لوزالمعده) می شود،
مدفوع به نظر کمرنگ و کم تراکم می آید. همچنین ممکن شما متوجه شوید که مدفوع تان چرب و روغنی اســـــت.  این ها همان چربی هایی هستند که نتوانسته اند در بدن شکسته شوند و دفع انجام گرفته اند.
اگر مدفوع تان مکررا این ویژگی ها را داشت، حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

درد داخلی بدن

درد شکم یکی از علائم شایع سرطان پانکراس و پانکراتیت حاد اســـــت که یک نوع التهاب کشنده می باانجام گرفت.
اگر به نظر می رسد درد از قسمت میانی بدن شروع انجام گرفته و به وسط یا پایین کمر منتشر می شود و زیاد از یک هفته به طول می انجامد، می تواند نشانه ای از سرطان پانکراس باانجام گرفت. اگر به خاطر این علائم به متخصص مراجعه انجامید و او برای شما داروهایی مانند امپرازول (Prilosec) و یا اسموپرازول (نکسیوم) تجویز انجام و مصرف انجامید، ولی علائم تان بهبود پیدا نانجام، به او بگویید. ممکن اســـــت پزشک سرطان پانکراس را با درد ایجاد انجام گرفته به علت ریفلاکس معده و یا مشکلات روده بزرگ اشتباه بگیرد.
اگر درد به طور ناگهانی و انجام گرفتید و متمرکز در وسط شکم شما اتفاق افتاد، مربوط به پانکراتیت حاد اســـــت.

در هر صورت ترسی نداشته باشید، مشکلات سلامتی متعددند و بعضی از آن ها جدی و بعضی خفیف هستند، حتی شاید این درد ناشی از مشکل معده باانجام گرفت. فقط بهتر اســـــت با پزشک مشورت کنید.

تشخیص سرطان لوزالمعده

تشخیص سرطان لوزالمعده
دیابت

لوزالمعده هورمون هایی مانند انسولین تولید می کند که به کنترل سطح قند خون کمک انجام میدهند. در بین مبتلایان به دیابت نوع دو، پانکراس در خطر اســـــت. اگر وخانوم شما تحت کنترل اســـــت و شما یک رژیم غذایی سالم دارید، تشخیص بیماری دیابت بایستی منجر به بررسی دقیق تر لوزالمعده منجر شود.

همین بررسی پزشکی در فردی که دیر متوجه بیماری دیابت خود انجام گرفته اســـــت، دشوار تر خواهد بود. تغییرات ناگهانی و غیر قابل توضیح در بیماری دیابت مرتبط اســـــت با سرطان لوزالمعده.

تهوع بعد از خوردن غذای چرب

تهوع و اســـــتفراغ علائمی هستند که باید حواســـــتان را جمع کنید، به ویژه اگر غذاهای چرب خورده اید، دلیل که لوزالمعده انزیم هایی تولید می کند که به سیستم گوارشی در هضم چربی ها کمک می کند.

بیماری هایی که به پانکراس آسیب می رسانند، معمولا در توانایی هضم چربی ها نیز اختلال ایجاد می  کنند و در نتیجه منجر به بروز حالت تهوع می شوند. آجیل ها، میوه هایی مانند آووکادو و غذاهایی مانند همبرگر و پیتزا که سرشار از چربی هستند، در فرد بیمار حالت تهوع ایجاد خواهند انجام. به احتمال زیاد پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) زیاد از سرطان لوزالمعده منجر به اســـــتفراغ و حالت تهوع ناگهانی می شود.

بی دلیل کاهش وخانوم داشتن

شاید کاهش وخانوم برای اکثر ما خوشایند باانجام گرفت، اما اگر در حال کاهش وخانوم بی دلیل آن هم همراه با بروز درد در نواحی از بدن که در بالا گفته انجام گرفت باشید، ممکن اســـــت این کاهش وخانوم ناشی از مشکلات گوارشی مرتبط با سرطان پانکراس باانجام گرفت. مشکلات تیروئید و برخی بیماری های دیگر نیز می توانند به کاهش وخانوم بی دلیل منجر شوند. در هر صورت شما باید به پزشک مراجعه کنید.

تبیان