قاطی پاتی

جنگ تریاک در چین - اس ام وب • قاطی پاتی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

جنگ تریاک در چین – اس ام وب

دسته بندی : پیامک و عکس تاریخ : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶

جنگ تریاک در چین

بریتانیایی ها که در مستعمره خود هند کشت خشخاش را گسترش داده بودند و چینی ها را به کشیدن تریاک تشویق می انجامند ، از این تصمیم امپراتور چین زیاد ناخرسند انجام گرفتند.آنها به خرید چای از چین که در بریتانیا آقام علاقه زیادی به آن داشتند ادامه داده و به زودی مواخانومه تجاری با چین به سود چین و به زیان آنها انجام گرفت.
کمپانی هندشرقی بریتانیا پایان توان خود برای فروش غیرقانونی تریاک در چین و رواج اعتیاد در این کشور را به خرج داده بود.فروش غیرقانونی تریاک در چین که در سال ۱۸۰۰ میلادی فقط ۱۰۰ تن بود در سال ۱۸۳۸ میلادی به میزان ۲۶۰۰ تن رسیده بود.در سال ۱۸۳۹ میلادی ، لین تسوسیو ، حاکم کانتون ۲۰۰۰۰ صندوق تریاک غیرقانونی را ضبط انجامه و در ملاءعام صندوق های حاوی تریاک را معدوم انجام.
این بهانه ای بود که لندن انتظار آن را می کشید تا گشودن مرزهای چین به روی بازرگانان بریتانیایی را به این کشور تحمیل کند.بنابراین ، تحت نام مقدس تجارت آزاد ، لرد ملبورن نخست وزیر ملکه ویکتوریا جوان و پالمرستون وزیر خارجه اش مجلس وست مینستر را متقاعد انجامند تا دستور اعزام یک نیروی نظامی به چین و تنبیه حاکم کانتون را صادر کند.
یک ناو جنگی بریتانیا بندر کانتون را بمباران انجام و نظامیان بریتانیایی مجمع الجزایر شوسان در نزدیکی بندر کانتون را تصرف انجامند.سپس تعداد کشتی جنگی بریتانیا رودخانه یانگ تسه کیانگ را پیمودند و منطقه نانکن (نانجینگ امروزی) پایتخت جنوبی چین را مورد تهدید قرار دادند و حکومت امپراتور تائوکوئانگ را ناگزیر به تسلیم انجام گرفتن در مورد خواســـــته هایشان انجامند.
این اقدام که بعدها «سیاســـــت توپخانه» نامیده انجام گرفت به پیمان ننگین نانکن منجر گردید که براساس آن بریتانیایی ها حق تجارت آزاد در ۵ بندر چین از جمله کانتون و شانگهای را به دست آوردند.علاوه بر این ، آنها قیمومت هنگ کنگ که دروازه ورودی به کانتون و چین جنوبی بود را کسب انجامند.اما تحقیرها ادامه یافتند ، امپراتور ناگزیر گردید حق تردد آزادانه در خاک چین را به اتباع بریتانیا بدهد و خسارتی به مبلغ ۲۱ میلیون دلار نقره را به دولت بریتانیا بپردازد.
با امضای پیمان نانکن «امپراتوری مرکز» لقب چین دوره فاجعه باری مملو از جنگ های داخلی و تحقیر انجام گرفتن های مداوم در مقابل «شیاطین موقرمز» که از غرب می آمدند را آغاز انجام.به این ترتیب در روز ۲۹ اوت سال ۱۸۴۲ میلادی با امضای پیمان ننگین نانکن «جنگ تریاک» در چین پایان یافت.
امضای پیمان نانکن موجب گردید تا سایر کشورهای اروپایی و ایالات متحده خواســـــتار امتیازات مشابهی مانند بریتانیا شوند و با زور و تهدید این امتیازات ارضی و تجاری را کسب انجامه و دوران سیاهی را در تاریخ این کشور پهناور باســـــتانی ثبت کنند.