قاطی پاتی

حمایت فرانسه از ایران برای دور زدن تحریم آمریکا • قاطی پاتی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

حمایت فرانسه از ایران برای دور زدن تحریم آمریکا

دسته بندی : پیامک و عکس تاریخ : پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

پیشنهاد ایران برای ایجاد یک بانک اروپایی برای انجام معاملات به یورو، عملی اســـــت.

به نقل اسپوتنیک به گرازش از نقل کردان جناب آقا دلفین او، نماینده پارلمان فرانسه، عضو کمیسیون امور بین المللی مجلس ملی فرانسه: ” پیشنهاد ایران برای ایجاد یک بانک اروپایی برای انجام معاملات به یورو، به منظور اجتناب از قرار گرفتن در تحریم های ایالات متحده باید مورد بررسی قرار گیرد”.

پیش از این، علی ماجدی سفیر ایران در برلین نیز اعلام نمود ه بود که ایران گام های نخستیه برای ایجاد یک بانک جها انجام معاملات به یورو با کشورهای عضو اتحادیه اروپا را اغاز نموده اســـــت. به گفته وی، ایجاد چنین بانکی به اروپایی ها اجازه تجارت و انجام معاملات نه تنها با ایران بلکه با روسیه، که آن هم تحت تحریم ایالات متحده اســـــت را می دهد.

او گفت:”ما پایان تلاش خود برای تجارت با یورو به جای دلار را انجام خواهیم داد، تا مشمول مجازات ثانویه نشود”.

پيش از اين، هیأت وزیران ایران در جلسه روز چهارشنبه خود به ریاســـــت حسن روحانی، مدیر جمهور ایران، همه وزارتخانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی را موظف انجام ارز یورو را به عنوان ارز مبنای گزارشگری و انتشار آمار، هشدارات و داده های مالی خود مورد اســـــتفاده قرار دهند.

در تاریخ ۸ می، دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا رویداد خروج واشنگتن از توافقنامه پلن جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باانجام گرفت.

به عقیده مدیر جمهور ایالات متحده آمریکا، پلن جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای پایتخت فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.

روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه انجام گرفتند. حسن روحانی، مدیر جمهور ایران اعلام نمود که پایتخت همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.