قاطی پاتی

مرگ خاموش سلامتی با محصولات تراریخته • قاطی پاتی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

مرگ خاموش سلامتی با محصولات تراریخته

دسته بندی : پیامک و عکس تاریخ : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶

محصولات تراریخته بدون نظارت سازمان‌های بهداشتی و دولتی وارد ایران می‌شوند و به عقیده کارشناسان می‌توانند آسیب‌های جبران ناپذیری را برای مصرف کنندگان خود ایجاد کنند.

به نقل اس ام وب، با افزایش جمعیت کره زمین، کمبود آب و مشکلات زیست محیطی ادبیات جدیدی در دنیای کشاورزی جهان به نام «تراریخت» شکل گرفت که در آن افزایشین بهره از کم‌ترین هزینه با اســـــتفاده از علوم شیمیایی صورت می‌گیرد.

تراریخت یا دست بردن در نظم طبیعت 

به تغییر ساختار ژنتیکی و تغییر ژن نخستیه و اصلی یک جاندار به منظور بهبود کیفیت آن و یا مقاومت در برابر آسیب‌های احتمالی «تراریخت» می‌گویند.

آنچنان که از تعریف آن برداشت می‌شود، این عمل مفید و سودمند اســـــت، اما مضراتی را همراه دارد که قابل تامل اســـــت.

به گفته محققان دستکاری ژنتیکی باعث ایجاد پروتئین‌هایی در گیاه یا جانور جدید می‌شود که ممکن اســـــت برای بدن انسان به عنوان عامل بیگانه شناسایی انجام گرفته و منجر به صدمات غیر قابل جبرانی بشود، از طرفی بقایای این جانداران برای محیط زیست نامعقول اســـــت و تا مدت‌ها به صورت مخفی در طبیعت باقی می‌ماند.

نکته زیاد حیاتی این اســـــت که زیادی از کشورها از این محصولات به عنوان سلاح بیولوژیک علیه دشمنان خود اســـــتفاده انجام میدهند. به طور مثال با اســـــتفاده از ژن‌های خاصی حالات جسمی، روانی انسان‌ها را تغییر داده و محیط زیست را به نابودی بکشانند. برای مثال با نصب ژن عقیمی بر روی گندم، تولیدکنندگان آن قادرند نسلی از یک کشور را عقیم ساخانومد.

ایران سالانه چه میزان محصولات تراریخته وارد می‌کند؟

با وجود آگاهی مسِئولان از مضرات و احتمال سو اســـــتفاده دشمنان از این موضوع آمار دقیقی از واردات محصولات تراریخته به ایران در دسترس نیست! اما همگان می‌دانند که محصولات تراریخته وارد ایران می‌شود. عمرانی عضو اتحادیه ملی محصولات کشاورزی معتقد اســـــت سالانه ۵ تا ۵.۵ میلیارد دلار محصولات تراریخته به کشور وارد می‌شود اما با این وجود آمارهای حتمی این موضوع را سانسور انجامه‌اند.

عمرانی اظهار داشت: در سال‌های اخیر، بدون اینکه آقام آگاه باشند این محصولات وارد سفره آنان  انجام گرفته اســـــت ضمن اینکه جز در شش ماه اخیر مسئولان مربوطه هیچ ‌گونه هشدار رسانی صحیحی در این زمینه نداشته‌اند.

به گفته عمرانی با اســـــتناد به نقل مرکز تحقیقات اســـــتراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدها کشاورز در سال ۸۳، برنج‌های تراریخته کشت انجامه‌اند که بذر نخستیه آنها از خارج مرزها وارد کشور انجام گرفته اســـــت.

محصولات تراریخته، نگرانی و دغدغه جهانی

مشکلات ایمنی زیستی محصولات تراریخته در جهان به قدری حیاتی و نگران کننده اســـــت که سبب انجام گرفت معاهده مدیریت اســـــتفاده از این‌گونه محصولات به نام  (کارتاهنا) در سال ۲۰۰۰ در کانادا به تصویب برسد.

تصویب این معاهده به عنوان حیاتی‌ترین گام در جهت ایجاد چارچوبی منسجم برای نظام‌مند انجامن مهار مخاطرات محصولات تراریخته بود. دنبال اصلی این معاهده را زیادینه‌سازی منافع اقتصادی در کنار کمینه‌سازی مخاطرات و زیان‌های وارد به افراد و محیط ‌زیست دانست.

در همین خصوص دولت جمهوری اسلامی ایران «لایحه قانون ایمنی زیستی کشور» را در سال ۱۳۸۷ به مجلس ارائه انجام. کمیسیون کشاورزی مجلس نیز به‌ جای آن لایحه‌، طرحی با عنوان (لایحه ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران) تهیه و کلیات آن‌ را به تصویب رساند؛ در نهایت همان طرح در سال ۱۳۸۸  به‌عنوان قانون ایمنی زیستی ایران به تصویب رسید، بنا بر این گزارش، طبق آمار کارشناسان مبنی بر حجم بالای واردات محصولات تراریخته به کشور قانون ایمنی زیستی در سال‌های اخیر به درستی اجرا نانجام گرفته اســـــت.

اســـــتفاده از محصولات تراریخته در ایران و کشورهای جهان سومی

احمد سالک ، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد  مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر این که واردات، صادرات، توزیع، تولید و مصرف عمومی محصولات تراریخته بدون مجوز مراجع ذی‌ربط ممنوع اســـــت، اظهار داشت: یکی از طرق اســـــتعمارگری اســـــتعمارگر بزرگ یعنی صهیونیست ورود محصولات تراریخته به کشورها اســـــت و راکفلر به عنوان صهیونیست بین‌المللی نخستین شرکتی بود که این موضوع را برپا انجام.

به‌دلیل وجود خلأهای قانونی و نظارتی، زیاد از ۹۰ درصد روغن‌های خوراکی و نیز بخش قابل توجهی از ذرت و برنج وارداتی به کشور منشأ تراریخته دارند، این در حالی اســـــت که زیادی از کشورهای جهان، از جمله سراسر اتحادیه اروپا، آمریکا و رژیم صهیونیستی تولید محصولات تراریخته را تکمیلاً ممنوع انجامه‌اند. بر اثر اعمال اقدامات احتیاط ‌آمیز طی ۴۰ سال گذشته «تنها ٢٨ کشور» و آن هم با ملاحظاتی کشت این محصولات را انجام می‌دهند؛ ضمن اینکه کشت حدود ۹۰ درصد از این محصولات تنها در ۵ کشور آمریکا، کانادا، برزیل، آرژانتین و چین و ۱۰ درصد باقیمانده در کشورهای دیگر صورت می‌گیرد.

مرگ خاموش سلامتی با محصولات تراریخته

دولت بر واردات و بازار محصولات تراریخته نظارت کند

 اینکه محصولات تراریخته غیر قانونی و مضر، می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای طبیعت و جامعه بوجود بیاورد و چه بسا نسل‌های بعدی را هم تحت الشعا قرار دهد بر کسی پوشیده نیست، اما موضوع حیاتی این مکانســـــت که دولت هیچ واکنش حیاتی و موثری را در این خصوص از خود نشان نداده و فقط به توصیه کنترل محصولات تراریخته در پلن ششم توسعه اکتفا انجامه که آن هم به صورت عملی انجام نمی‌شود.

عباس پایی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در این خصوص، اعتقاد دارد: دستگاه‌های نظارتی، نظارت جامع بر وضعیت واردات محصولات تراریخته و بازار آن در کشور را ندارند که این موضوع تاسف بر انگیز اســـــت. وی می گوید: به دلیل نبود نظارت این محصولات می‌توانند آسیب خانومنده هم میهنان ما باشند.

آنچه می‌توان برداشت انجام این اســـــت که حتی اگر محصولات تراریخته مشکلی برای انسان ایجاد نمی‌انجام، ضرورت نظارت بر کالاهایی این چنینی واجب بود، اما به هر دلیل دولت و دستگاه‌های مربوطه به این کار اهپایان نورزیده‌اند.

از ضرورت‌های دیگر این حوزه کسب علم روز و تجهیز آزمایشگاه‌های بهداشت و سلامت کشور اســـــت. در انتها انتظار می‌رود با توجه به هم فرصت و هم تهدید بودن محصولات تراریخته، دولت ضمن حرکت به سمت علم تولید محصولات تراریخته با کیفیت، بهداشتی و به تناسب نیاز داخلی از واردات محصولات خطرناک تراریخته که هیچ آزمایشی بر روی آن صورت نگرفته اســـــت و مشکوک به آلودگی‌های بیولوژیک اســـــت خودداری کند.